Wyłączenie urządzenia w binarnym jądrze systemu

Parametry jądra OpenBSD możemy zmieniać bez ponownej kompilacji. Właśnie dziś okazało się, że po instalacji OpenBSD-current, gładzik w moim Netbooku powoduje wysyp mnóstwa komunikatów (pms0: not in sync yet, discard input), a na domiar złego działa jak pijana mysz. Zupełnie nie zależy mi na używaniu gładzika, ponieważ moim głównym urządzeniem wskazującym jest mysz komputerowa, postanowiłem wyłączyć to ustrojstwo.

Przy pomocy polecenia config przeszedłem do trybu UKC – User Kernel Config. Następnie wyłączyłem niepotrzebne urządzenie, w tym przypadku pms i opuściłem UKC. Zmiany w jądrze były widoczne po restarcie systemu. Jeśli eksperymentujemy i nie do końca wiemy jak zachowa się system po restarcie, lepiej przetestować jądro zanim ustawimy je na stałe.

# config -e -o bsd.new /bsd

Nowo skonfigurowane jądro zostanie zapisane w pliku bsd.new, tak więc należy je uruchomić wywołując nazwę jądra przy starcie.

boot> boot bsd.new

Wyłączenie urządzenia pms

Wyłączenie urządzenia pms nie stanowi dużego zagrożenia dla systemu, wprowadziłem zmiany na działającym jądrze bez wykonania kopii.

# config -ef /bsd
OpenBSD 5.0-current (GENERIC.MP) #108: Mon Oct 24 18:10:16 MDT 2011
    deraadt@i386.openbsd.org:/usr/src/sys/arch/i386/compile/GENERIC.MP
Enter 'help' for information
ukc> disable pms
324 pms* disabled
ukc> quit
Saving modified kernel.

Teraz wystarczy uruchomić system ponownie, a urządzenie pms nie powinno już działać.

Problemy?

Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, czyli przekombinowaliśmy, to przy starcie systemu należy wejść do UKC i cofnąć zmiany. Jednak podczas startu systemu naniesione zmiany nie zostaną zapisane, tak więc po poprawnym uruchomieniu systemu, używając UKC, należy je ponownie wprowadzić i zapiać.
Przejście do UKC podczas startu systemu:

boot> boot bsd -c

Linki

Komentarze są wyłączone.